A június végére beérő, és júliusban végig pompázó kamilla a nyár gyógynövény sztárja.
Körülbelül 90 centi magas, egynyári növény. Lágyszárú, levelei bolyhosak, a százszorszéphez hasonló virágainak közepe sárga, a szirmai pedig fehérek. Nálunk parlagon, utak mentén, főleg szikes talajon, vadon terem. Sűrű, tintakék illóolaját a virágfejből nyerik gőzös desztillációval. Illata erős, édes, gyógynövényes, de kissé kesernyés.
A kamilla felhasználása
A kamilla százszorszéphez hasonló virágai lázcsillapításra és a malárialáz kezelésére is alkalmasak. A növény mélykék színét adó azulén erőteljes gyulladáscsökkentő hatású. Már az ókori görög orvosok is fejfájás, vese-, máj– és hólyagpanaszok gyógyítására használták a kamillát, ahogyan az indiai ajurvédikusok is teszik.
A germánok is jól ismerték a kamilla gyógyító hatásait. Emésztőszervi zavarok, menstruációs görcsök orvoslására, továbbá a menstruáció előbbre hozatalára javasolja néhány herbalista.
Használták még a menstruáció serkentésére és minden, szüléssel kapcsolatos nehézség orvoslására: a korai magzatrúgás, a mell és a mellbimbó fájdalmai ellen, a tejtermelés csökkentésére, illetve a csecsemőkori kólika enyhítésére. Napjainkban leginkább a német változatot termesztik. A német kamilla alapvetően:
- csillapít,
- nyugtat
- és egyensúlyba hoz.
A XIX. században elterjedt a kamillás dunsztkötés sebek kezelésére és az üszkösödés megelőzésére.
Nagyon népszerű, sokak kedvenc teája, magában vagy keverék formájában egyaránt használják. Külsőleg, sebek gyógyulásának segítésére és különböző gyulladások megelőzésére javasolható. Belsőleg láz, emésztési zavarok, idegesség és álmatlanság ellen ajánlják.
- A kamilla a hasfájós babákat megnyugtatja, görcseiket elmulasztja, tejbe is keverhetjük.
- A székrekedést megszünteti anélkül, hogy hasmenést okozna, a puffadást, a szélgörcsöket is csillapítja.
- Csecsemők fürösztésére is alkalmas, de nem kell túl sötétre készíteni, mert kissé kiszárítja a bőrt.
- Kisgyermekek csipás szemét reggelente kamillateával mossuk ki.
- Ha árpa van a szemen, borogassuk kamillával.
- A szájban lévő sebeket is öblögethetjük kamillateával, gyors gyógyulást eredményez.
- A petefészek, a méh, a hüvely és a hólyag betegségeit is kezelhetjük kamillával.
Tudományos kutatások igazolták a kamilla központi idegrendszerre gyakorolt nyugtató hatását. Ha idegesek vagyunk, fogyasszunk frissítő kamillafőzetet vagy a forró fürdővízbe szórjunk egy marék kamillát.
A hasra tett meleg borogatás csillapítja az égető érzést, nyugtatja az idegeket, és ezzel csökkenti az idegesség és a kimerültség gyakran kísérő tüneteit. Ha a meleg borogatás mellett kamillateát szürcsölgetünk, a két alkalmazási forma harmonikus összhangban fejti ki hatását. Lelki hatását tekintve ingerültség vagy depresszió esetén nyugtat, csillapít, segít lecsendesíteni a dührohamot.
Megfázás vagy influenza esetén fogyaszthatjuk a kamillateát. A bőrallergia, például az ekcéma vagy más kiütés kezelhető kamillából készült krémmel, mert csillapítja az allergiát kiváltó okokat.
Jó szolgálatot tesz gyomorhurut, gyomorrontás, gyomorsav-túltengés ellen, de gyomorfekély és bélirritáció esetén is.
A fájdalmak kezelésekor a következő választást ajánljuk az illóolajok közül:
- a levendulát az éles, szúró, hirtelen fájdalmakra,
- a német kamillát az égető, tüzes fájdalmakra,
- a római kamillát a tompa, állandó fájdalmakra használjuk.
Figyelem:
- Az illóolajat ne vegyük meg, ha a színe kékből zöldbe fordul, mert az azt jelenti, hogy elöregedett, nem friss.
- Kerüljük a terhesség első hónapjaiban, különösen akkor, ha már előfordult vetélés!